L1 Belgesi

L1 Belgesi Nedir ? Hangi Amaçla kullanılır ?

L1 Belgesi Kiralama
 1. L1 Belgesi Nedir?

  L1 belgesi ticari emelle yurt içi lojistik firmacılığı yapacak asıl ve tüzel bireylere verilen yetki  dokümanıdır. Yurtiçi Lojistik firmacılığı yapacak olan işletmelere asıl ve tüzel bireylere verilir. L1 yetki evrakının fiyatı 193.772 TL’dir. Ayrıca İşletmenin  sahip olduğu L1 Dokümanından faydalanmak isteyen tüzel şahıslardan  her taşıt için 90 TL Vasıta  Tanıtım Kartı fiyatı tahsil edilmektedir.

 2. L1 Belgesi Başvuru Şartları Nelerdir?

  L1 Evrakı alacak olan  hakikat ve tüzel şahısların bir ekip koşulları sağlamaları gerekmektedir Bunlar;

  150.000 TL kayıtlı anaparaya sahip olması
  Ticaret Odasına kayıtlı olması
  Merkeze ait en az 1.000 m2’lik kapalı ve/veya sarih alana sahip ve yükleme, boşaltma depolama, stoklama, ambalajlama, tasnif, satış ve pazarlama sipariş tasarlanması, dağıtım gibi hizmetlere ergonomik olması

  Genel de karıştırılan kargo firmacılığı ve Lojistik firmacılığı birbirinden değişik firmacılık çeşididir.
  Lojistik firmacılığı, mahsullerin istenilen zamanda istenilen yerde ve uygun maliyetle bulunması ile ilgilenirken Kargo firmacılığı bu mahsulün bir yerden bir yere taşınılması ile ilgilenir. Yurt içi Lojistik firmacılığı yapacak olanların en az 4 adet ticari olarak kayıtlı patentli edilmiş vasıtaya sahip olmalı ve Özmal çekici türü araçların katar ağırlıklarının toplamının 145 tondan az olmaması gerekir.

 3. L1 Belgesi Kiralanır mı?

  L1 Yetki Belgesi için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda özmal taşıtların ilk başvuru ve faaliyet sürecince 20 yaşından büyük olmaması şarttır.Asgari kapasitenin dışında kaydedilecek / kiralanacak taşıtlar için yaş şartı aranmaz.  L1 belgesine sahip olan firma  bu belgenin kullanım hakkını yıllık olarak kiralayabilir.

  L1 yetki belgesine sözleşmeli/kiralık araç kaydedilebilmektedir. Ulaştırma Bakanlığınca belirlenmiş araç kiralama sözleşmesi formatına uygun hazırlanmış noter onaylı kiralama sözleşmesi ile sahip olunan özmal araç sayısının 20 katına kadar sözleşmeli araç eklenebilmektedir. 20 katını geçecek şekilde sözleşmeli araç kaydedilemez.

 4. K1 Belgesi almak yerine L1 Belgesi kiralayabilir miyim?

  L1 Yetki belgesinin Sahip olduğu yetkiler K1 belgesinin yetkilerini içerir. Şayet L1 yetki belgesi kiralarsanız Kiraladığınız Şirket tarafında size Araç Tanıtım Kartı verilir ve Karayolları İdaremeliğine göre Türkiye Geneli Ticari Yük Taşıma hakkına sahip olursunuz. Kantarda cezai harekâta natürel tutulmazsınız.

 5. K1 Belgesi Yerine Kullanılabilen L1 Belgesini Nasıl Kiralarım?

  Türkiye’nin En büyük Lojistik Şirketi Sen Lojistik olarak Sizlere kontenjan meseleyi yaşamadan K1-L1 belgelendirme Hizmeti ile karşınızdayız.

  L1 belgesine Sahip olan Şirketimiz bu kasvette de nakliyatçılarımıza dayanak olmaktadır. Yıllık olarak kiralama hizmetimizde ödemeler peşin veya isteğinize bağlı olarak vadeli yapılmaktadır. Ödemelerde tahvil yok kefil yok kredi kartı yoktur.